بازاریابان چگونه پول خود را در سال ۲۰۲۳ خرج می کنند (ما از ۸۰۳۲ بازاریاب سوال کردیم)

فهرست مطالب

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳ بر اساس نظر بیش از ۸ هزار بازاریاب

 

با توجه به افزایش نرخ تورم، جنگ، افزایش نرخ بهره، و سایر عواملی که نمی‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم، به این نتیجه رسیدیم که دیدن واکنش سایر بازاریابان عالی است.

و ما نمی‌خواستیم بدانیم بازاریابان فقط در ایالات متحده چگونه واکنش نشان می‌دهند، می‌خواستیم در مقیاس جهانی بدانیم که مشاغل با هر اندازه در همه صنایع بزرگ (و برای B2B و B2C) چه می‌کنند.

بنابراین، تصمیم گرفتیم از ترافیک سایت خود برای انجام یک نظرسنجی گسترده استفاده کنیم تا بتوانیم ببینیم بازاریابان دیگر چه می‌کنند و همچنین «چرا» را در پس تصمیم‌های آنها بیابیم.

این چیزی است که ما متوجه شدیم.

رسانه اکتسابی

بیایید از نزدیک به هر کانال رسانه ای به دست آمده نگاه کنیم تا ببینیم چگونه بودجه ها دوباره تخصیص می یابند.

سئو

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

 

۶۸ درصد از شرکت های مورد بررسی گفتند که بودجه سئوی خود را افزایش می دهند. پاسخ شماره ۱ در مورد اینکه چرا آنها این کار را انجام می دهند تغییر است به این دلیل است که آنها گفتند که این کار بازدهی بالاتری نسبت به تبلیغات پولی ارائه می دهد. که درست است … فقط برای دیدن نتایج بیشتر طول می کشد.

۱۱٪ گفتند که بودجه سئوی خود را تا سال ۲۰۲۳ حفظ می کنند. پاسخ شماره ۱ در مورد چرایی این است که به دلایل اقتصادی انعطاف زیادی در هزینه های بازاریابی کلی آنها وجود ندارد.

در مورد ۲۱ درصدی که گفتند در حال کاهش هستند… این یک تکلیف در مورد چرایی بین دو پاسخ اصلی بود.

اولین مورد این بود که SEO نتیجه نمی داد و دوم این بود که تیم بازاریابی برای تامین بودجه کاهش یافته خود مجبور به کاهش می باشد.

رسانه های اجتماعی ارگانیک

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

۳۲ درصد از شرکت ها در حال برنامه ریزی برای افزایش بودجه رسانه های اجتماعی ارگانیک خود هستند. پاسخ اولیه به دلیل تغییرات Apple IOS بود و آن‌ها نمی‌توانند آنقدر که می‌خواهند در رسانه‌های اجتماعی پولی خرج کنند.

۲۶٪ گفتند که بودجه خود را همانطور که هست حفظ می کنند، دلیل اصلی این است که شما باید در پلتفرم های اصلی باشید تا با مشتریان و مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنید.

۴۲ درصد بزرگ گفتند که به دلیل کاهش مداوم دسترسی ارگانیک و عدم ارائه ROI در رسانه های اجتماعی ارگانیک به اندازه گذشته، کاهش خواهند یافت.

محتوا

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

۸۳ درصد از شرکت ها بودجه تولید محتوای خود را افزایش می دهند. پاسخ شماره ۱ در مورد چرایی به دلیل نیاز به ایجاد محتوا در قالب های مختلف از جمله ویدئو و هزینه های مرتبط با آن بود.

۸ درصد گفتند که بودجه خود را حفظ خواهند کرد. دلیل اصلی این بود که شرایط اقتصادی توانایی آنها را برای هزینه بیشتر محدود می کرد.

و ۹٪ گفتند که به دلیل ابزارهای هوش مصنوعی که به آنها کمک می کند محتوا را مقرون به صرفه تر ایجاد کنند، بودجه تولید محتوای خود را کاهش می دهند.

ابزارهای هوش مصنوعی

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

صحبت از ابزارهای هوش مصنوعی … این روزها جز بحث های مهم هست. از GTP-3 گرفته تا Dall-E و ChatGPT … شرکت های زیادی هستند که از این API ها برای ایجاد ابزارهای خود یا کارآمدتر کردن بازاریابی خود استفاده می کنند. به خصوص با رسانه های کسب شده.

۹۸ درصد حیرت آور گفتند که در سال ۲۰۲۳ روی ابزارهای هوش مصنوعی سرمایه گذاری خواهند کرد.

 1. با ایجاد خودکار محتوا در پول خود صرفه جویی کنید
 2. زمان صرف شده برای تولید محتوا را کاهش دهید
 3. امکان کاهش تعداد کارمندان در بخش محتوا

۲ درصد گفتند که ابزارهای هوش مصنوعی را آزمایش نمی کنند و دلیل اصلی این بود که احساس می کردند کیفیت ابزارهای هوش مصنوعی مطابق با استانداردهای آنها نیست.

بازاریابی ایمیلی

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

۵۶ درصد از شرکت ها گفتند که بودجه بازاریابی ایمیلی خود را افزایش خواهند داد. در مورد اینکه چرا بازاریاب ها گفتند که بودجه خود را افزایش خواهند داد، چند نکته وجود دارد…

 1. از آنجا که اندازه فهرست ایمیل آنها در حال افزایش است، بنابراین هزینه های آنها برای آدرس ایمیل  افزایش می یابد
 2. با توجه به قوانین حفظ حریم خصوصی، شرکت‌ها برای اطمینان از مطابقت با داده‌های شخصی، هزینه بیشتری می‌کنند
 3. شرکت ها بیشتر روی اتوماسیون بازاریابی سرمایه گذاری می کنند

۳۸ درصد از شرکت ها قصد دارند تلاش های بازاریابی ایمیلی خود را حفظ کنند. پاسخ اصلی چرا آنها معتقد بودند که ایمیل کانال مهمی برای ارتباط با مشتریان موجود و بالقوه است.

۶ درصد گفتند که قصد دارند بودجه بازاریابی ایمیلی خود را کاهش دهند. ۲ پاسخ اصلی در مورد اینکه چرا بازاریابان گفتند که بودجه خود را کاهش می دهند وجود داشت … بین آنها بود

 • شرکت‌هایی که فهرست ایمیل‌های مشترکان غیرفعال خود را حذف می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند
 • شرکت ها برای صرفه جویی در هزینه، ارائه دهندگان نرم افزار بازاریابی ایمیلی را تغییر می دهند

تعداد کمی از شرکت‌ها برای کاهش تعداد کارمندان مرتبط با تلاش‌های بازاریابی ایمیلی برنامه‌ریزی کردند.

مقاله مرتبط  بازاریابی محاوره ایی برای انسانی کردن برند

UX/بهینه سازی نرخ تبدیل

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

۶۱% از شرکت ها قصد دارند بودجه کلی UX/CRO خود را افزایش دهند. دلیل اصلی اینکه آنها می‌خواستند بودجه کلی خود را در این بخش افزایش دهند، سرگردانی بود. دلایل این بود:

 • با افزایش هزینه تبلیغات، CRO به ارائه بازگشت سرمایه بهتر کمک می کند
 • UX بخش مهمی از تجربه کلی بازاریابی است

۲۶ درصد از شرکت ها قصد دارند بودجه UX/CRO خود را به همان دلایلی که در بالا ذکر شد، حفظ کنند.

و ۱۳ درصد نیز به دلایل اقتصادی به عنوان محرک اصلی برنامه کاهش بودجه خود را دارند.

پادکست

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

پادکست یکی از آن کانال های بازاریابی است که هنوز اشباع نشده است. و نتایج نظرسنجی نشان می دهد که بازاریابان به آن به عنوان یک کانال مناسب برای آینده اعتقاد دارند.

۹۲ درصد از شرکت ها در حال برنامه ریزی برای افزایش بودجه پادکست خود در سال ۲۰۲۳ هستند. پاسخ اصلی این بود که آنها در حال حاضر پادکست ندارند و در حال برنامه ریزی برای ایجاد آن هستند.

۵ درصد از شرکت ها در حال برنامه ریزی برای حفظ بودجه پادکست موجود خود هستند. پاسخ اصلی در مورد چرایی این است که آنها متوجه نشده اند که چگونه از پادکست خود درآمد قابل توجهی کسب کنند، بنابراین هنوز نمی خواهند زیاد هزینه کنند.

و ۳٪ برای کاهش هزینه پادکست خود برنامه ریزی می کنند. دلیل اصلی به دلیل عوامل اقتصادی بود که نیاز به بازاریابی برای کاهش داشت.

مقاله مرتبط  داده ها در بازاریابی تصویر بزرگتری را ترسیم می کنند: چرا و چگونه از مصورسازی داده ها استفاده کنیم

جامعه سازی

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

۸۴ درصد از شرکت ها در حال افزایش هزینه های خود برای ایجاد جامعه هستند. دلیل اصلی این بود که بازاریابان می‌خواهند به جای اینکه تابع الگوریتم‌هایی باشند که نمی‌توانند کنترلشان کنند، بیشتر بر سرنوشت خود کنترل داشته باشند.

۱۲ درصد از شرکت ها قصد دارند ساختمان جامعه خود را حفظ کنند. اکثر شرکت‌های این دسته افزایش بودجه را مهم می‌دانستند، اما به دلایل اقتصادی نتوانستند.

و ۴ درصد نیز برای کاهش بودجه جامعه سازی خود به دلیل اقتصاد برنامه ریزی می کنند.

تبلیغات پولی

تعداد زیادی کانال تبلیغات پولی مختلف وجود دارد، برای این دسته ما به رهبران اصلی نگاه کردیم. بنابراین، بیایید با تبلیغات جستجو شروع کنیم.

تبلیغات جستجو

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

با تبلیغات گوگل و بینگ، اکثر شرکت ها (به ترتیب ۵۹ و ۴۷ درصد) به دنبال افزایش بودجه خود هستند. تقریباً همه پاسخ‌ها در مورد چرایی این بود که در مقایسه با سایر کانال‌های بازاریابی، بازگشت سرمایه واضحی ارائه می‌کرد.

هر دو کانال تقریباً درصد یکسانی برای حفظ بودجه در ۱۸٪ برای Google و ۱۹٪ برای Bing داشتند. پاسخ اصلی برای حفظ بودجه این بود که آنها متوجه نشدند که چگونه با حفظ حاشیه سود، مقیاس کنند.

و در مورد کاهش (۲۳٪ برای گوگل و ۳۴٪ برای بینگ)، پاسخ های اصلی مربوط به موارد زیر بود:

 1. میانگین هزینه هر کلیک برای صنعت آنها ارزان تر می شود
 2. افراد کمتری به جستجوی کلمات کلیدی می‌پرداختند، بنابراین هزینه کلی آن‌ها در حال کاهش است.
مقاله مرتبط  مراحل قیف بازاریابی: چگونه می توان در هر یک از آنها سرنخ ها و فروش بیشتری کسب کرد

تبلیغات اجتماعی

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

درصدهای نمودار بالا در همه جا وجود دارد، اما وقتی به پاسخ ها نگاه می کنید، داستان ثابت است.

با فیس بوک، اینستاگرام و اسنپ، پاسخ های اصلی برای حفظ یا کاهش هزینه ها مربوط به تغییرات حریم خصوصی Apple IOS است. به عبارت دیگر، بازاریابان نمی توانند همان ROI را از فیس بوک تولید کنند که قبلاً می توانستند.

برخی از شرکت ها خوش شانس بودند و توانستند هزینه های خود را برای تولید ROI مشابه حفظ کنند و برخی مجبور شدند هزینه های خود را کاهش دهند تا تبلیغات خود را سودآور نگه دارند… دوباره به دلیل تغییرات حریم خصوصی IOS .

درصد کمتری در این ۳ پلتفرم توانستند بودجه خود را افزایش دهند. پاسخ اصلی به افزایش این است که کمپین‌های آن‌ها سودآور هستند، بنابراین برای مقیاس‌پذیری برنامه‌ریزی می‌کنند.

در مورد یوتیوب و پینترست (به ترتیب ۲۸ و ۳۵ درصد) گفتند که قصد دارند بودجه خود را افزایش دهند. پاسخ اصلی این بود که تبلیغات آنها سودآور است و آنها می خواهند آنها را مقیاس کنند.

۳۳٪ (YouTube) و ۲۹٪ (Pinterest) قصد دارند هزینه تبلیغات خود را حفظ کنند زیرا تبلیغات آنها سودآور است. دومین پاسخ پرطرفدار برای نگهداری این بود که آنها نمی توانند مقیاس شوند زیرا تبلیغات را بی سود می کند.

در مورد کاهش هزینه تبلیغات یوتیوب و پینترست، پاسخ اصلی مربوط به تأثیر اقتصادی بر تجارت و کاهش بودجه آنها در بازاریابی بود.

با Tiktok، اکثر بازاریابان، با ۸۴ درصد، گفتند که قصد دارند کل هزینه‌های خود را در این پلتفرم افزایش دهند زیرا آن را یک فرصت استفاده نشده می‌دانند.

و با لینکدین، اکثر شرکت هایی که در مورد هزینه تبلیغات لینکدین خود پاسخ دادند، در دسته B2B قرار داشتند. ۵۷٪ برای افزایش بودجه خود برنامه ریزی می کنند و پاسخ شماره ۱ این است که آنها احساس می کنند بهترین پلت فرم برای هدف قرار دادن مشتری ایده آل خود است.

۳۵ درصد قصد دارند هزینه تبلیغات لینکدین خود را حفظ کنند و دلیل اصلی آن این است که کار می کند اما به دلیل کمبود موجودی برای جمعیت هدف خود، نمی توانند مقیاس خود را افزایش دهند.

و ۸ درصد قصد دارند هزینه تبلیغات لینکدین خود را کاهش دهند که پاسخ اولیه به دلیل کند شدن شرکت آنها به دلایل اقتصادی است.

حالا می خواستم جالب ترین مورد را برای آخر ذخیره کنم که توییتر است. من واقعاً انتظار این نتایج را نداشتم … و خواهید دید که چرا …

۲۸ درصد از شرکت ها قصد دارند هزینه تبلیغات توییتر خود را افزایش دهند. پاسخ شماره یک در مورد اینکه چرا آنها احساس می کنند فرصتی برای جذب مشتریان با هزینه کمتر در این پلتفرم وجود دارد، زیرا شرکت ها پس از خرید ایلان آنها را کنار می کشند.

و ۳۴٪ برای کاهش هزینه تبلیغات خود برنامه ریزی می کنند. وقتی از آنها پرسیده شد که چرا پاسخ اصلی این بود که آنها با نحوه اجرای پلتفرم ایلان ماسک و تغییراتی که انجام داده موافق نیستند.

مقاله مرتبط  نکات مهم بازاریابی محتوایی B2B

سایر خریدهای تبلیغات آنلاین

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

بیایید به هر یک از کانال ها بپردازیم زیرا پاسخ ها جالب بودند.

با تبلیغات پادکست، ۷۸٪ برای افزایش هزینه تبلیغات خود برنامه ریزی می کنند. دلیل اصلی این بود که آنها قصد خرید تبلیغات برای تبلیغ پادکست خود را داشتند تا آن را محبوب تر کنند. ۱۸٪ برای حفظ هزینه تبلیغات خود برنامه ریزی می کنند و پاسخ هایی که عمدتاً در مورد چگونگی ایجاد بازگشت سرمایه مثبت است یا اینکه شرکت ها احساس می کنند برای برندینگ عالی است و از رادیو ارزان تر است، بحث می کنند.

با توجه به اینکه ۴ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که هزینه تبلیغات خود را کاهش می دهند، دلیل اصلی این بود که آنها شاهد کاهش ROI از هزینه تبلیغات پادکست خود بودند.

برای تبلیغات بنری، ۳۴٪ برای افزایش هزینه تبلیغات خود برنامه ریزی می کنند که پاسخ اصلی آن سودآور است و می خواهند آن را مقیاس کنند. ۵۲٪ برای حفظ هزینه های خود برنامه ریزی می کنند که دلیل اصلی آن سودآوری است. و ۱۴٪ از شرکت ها به دلیل اینکه عمدتاً به اندازه ای که می خواهند سودآور نیستند، قصد دارند هزینه تبلیغات خود را کاهش دهند.

در مورد هزینه‌های بازاریابی مجدد، ۹۴ درصد قصد دارند بودجه تبلیغات خود را افزایش دهند زیرا آن را یکی از سودآورترین کانال‌های بازاریابی خود می‌دانند. ۵ درصد برای حفظ آن به عنوان سودآور برنامه ریزی می کنند. و ۱٪ برای کاهش هزینه تبلیغات خود در بازاریابی مجدد برنامه ریزی می کنند که دلیل اصلی آن کمبود تبدیل است.

اکنون برای OTT/CTV… اگر با این اصطلاحات آشنا نیستید، مربوط به پخش تلویزیون است.

۵۲ درصد از شرکت ها قصد دارند هزینه تبلیغات خود را برای OTT/CTV افزایش دهند و دلیل اصلی آن این است که شفافیت و ردیابی بیشتری نسبت به تبلیغات تلویزیونی سنتی ارائه می دهد. ۳۵ درصد برای حفظ هزینه‌های خود برای این دسته برنامه‌ریزی می‌کنند که پاسخ‌های اصلی مربوط به ارائه برند و یا سودآوری عالی است.

در مورد ۱۳ درصدی که قصد کاهش هزینه‌های خود را دارند، دلیل اصلی تغییر بودجه به سمت تبلیغات گوگل و سایر کانال‌هایی بود که سودآورتر هستند.

اکنون با نگاهی به اینفلوئنسر مارکتینگ، که عمدتاً توسط شرکت‌های تجارت الکترونیک استفاده می‌شود، ۴۱ درصد قصد دارند هزینه‌های خود را افزایش دهند، دلیل اصلی آن این است که نسبت به سایر کانال‌های بازاریابی که استفاده می‌کنند، بازگشت سرمایه بهتری ارائه می‌دهد.

۱۷٪ برای حفظ هزینه خود برنامه ریزی می کنند و پاسخ اصلی این است که سودآور است و کاهش آن باعث ضرر شرکت می شود.

و ۴۲ درصد به اندازه کافی خنده دار برای کاهش هزینه تبلیغات بازاریابی تأثیرگذار خود برنامه ریزی می کنند و پاسخ اصلی این است که آنها قادر به تولید بازگشت سرمایه مثبت نیستند.

اگر به درصدها نگاه کنید، به وضوح می‌بینید که بازاریابی تأثیرگذار یا برای شرکت‌ها کار می‌کند یا نه. تقریباً ۵۸ درصد از شرکت هایی که از این تاکتیک استفاده می کنند، قادر به انجام این کار سودآور هستند.

مقاله مرتبط  بازاریابی چریکی چیست؟ | مراحل اجرای بازاریابی چریکی

تبلیغات سنتی

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

با تبلیغات سنتی، روند بزرگی وجود داشت. تقریباً در همه کانال‌ها، شرکت‌ها با طرح خود برای کاهش هزینه‌های تبلیغات سنتی پاسخ دادند.

. اصلی ترین آنها عبارتند از:

 • عدم توانایی ردیابی بازگشت سرمایه
 • اقتصاد باعث کاهش بودجه بازاریابی می شود
 • تغییر به سمت انتقال هزینه تبلیغات به بازاریابی عملکرد به دلیل نتایج بهتر.

بسیاری از شرکت‌ها هنوز بودجه خود را حفظ می‌کنند و وقتی پاسخ‌ها را بررسی کردیم، تعداد کمی از شرکت‌ها از هزینه تبلیغات سنتی خود با هم جلوگیری می‌کنند، زیرا هنوز معتقدند که این کانال مهمی برای دستیابی به مشتریانشان است.

مقاله مرتبط  17 اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت

بودجه کلی بازاریابی

همانطور که از تمام نمودارهای بالا مشاهده کردید، بودجه های زیادی در حال تغییر هستند.

اما می‌خواستیم بدانیم شرکت‌ها با بودجه کلی بازاریابی خود چه می‌کنند. آیا آنها در حال افزایش … کاهش هستند؟

بودجه بازاریابی در سال ۲۰۲۳

من تصور می‌کردم که با اقتصاد، بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند، اما به طور کلی شرکت‌های بیشتری در حال افزایش آنها در B2C و B2B هستند تا کاهش.

۲۶٪ از شرکت های B2C برای افزایش هزینه های خود برنامه ریزی می کنند، ۵۱٪ برای حفظ هزینه های خود برنامه ریزی می کنند و تنها ۲۳٪ برای کاهش هزینه های خود برنامه ریزی می کنند.

پاسخ‌های اصلی برای افزایش یا حفظ هزینه‌هایشان حول محور بازاریابی آن‌ها می‌چرخد که یا سودآور هستند یا فقط کارکرد کلی دارند.

در مورد کاهش‌ها، بیشتر استدلال‌ها در مورد اقتصاد و تأثیر آن بر تجارت آنها بود.

در مورد B2B، بسیاری از شرکت‌های این دسته دارای درآمدهای تکرارشونده و قابلیت پیش‌بینی بسیار بیشتری در فصل‌های آینده در مورد عملکرد مالی هستند.

۳۴ درصد از آنها برای افزایش بودجه برنامه ریزی می کنند و دلیل اصلی آن این است که بازاریابی آنها سودآور است یا حداقل وقتی از منظر ارزش مادام العمر به آن نگاه شود. ۴۵ درصد قصد دارند با استدلال بالا، محرک اصلی را حفظ کنند.

و ۲۱ درصد از شرکت‌های B2B به دلیل تأثیر اقتصادی بر سلامت کلی شرکت، قصد دارند کل هزینه‌های بازاریابی خود را کاهش دهند.

مقاله مرتبط   تجزیه و تحلیل SWOT در بازاریابی

نتیجه

اگرچه بیشتر بازاریابان نگران اقتصاد هستند و در حال ایجاد تغییراتی در بازاریابی خود هستند، اکثر آنها در حال افزایش هزینه یا حفظ در مقابل کاهش هستند.

از منظر رسانه‌ای اکتسابی، اکثر شرکت‌ها به دنبال افزایش بودجه خود هستند زیرا بازدهی سرمایه‌گذاری بالاتری ارائه می‌کنند، به غیر از اجتماعی ارگانیک که دلیل اصلی آن این است که دسترسی ارگانیک به طور مداوم در حال کاهش است.

و با تبدیل شدن ابزارهای هوش مصنوعی به جدیدترین کانال، اکثر بازاریابان حداقل آنها را امتحان می کنند.

از دیدگاه تبلیغات پولی، اکثر شرکت ها در حال برنامه ریزی برای افزایش یا حفظ تبلیغات جستجوی خود هستند. اما با تبلیغات اجتماعی، بسیاری از شرکت ها در حال برنامه ریزی برای کاهش هستند. نه به دلیل انتخاب، بلکه به دلیل تغییرات حریم خصوصی IOS که بر عملکرد تبلیغات آنها تأثیر می گذارد و شرکت ها نمی توانند تبلیغات اجتماعی خود را به همان اندازه که قبلاً سودآوری می کردند مقیاس کنند.

در توییتر ۲۸٪ از شرکت ها برای افزایش هزینه های تبلیغاتی برنامه ریزی می کنند زیرا ۳۴٪ از شرکت ها به دلیل دیدگاه هایشان در مورد ایلان ماسک و تصمیماتی که گرفته است، قصد دارند تبلیغات خود را کاهش دهند یا متوقف کنند.

در مورد خرید تبلیغات سنتی، در همه کانال‌ها، اکثر شرکت‌ها در حال برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تبلیغاتی خود هستند و پول زیادی را به کانال‌های عملکردی مانند Google Ads یا SEO که قابل ردیابی‌تر هستند، اختصاص می‌دهند.

بنابراین اکنون که می دانید دیگران چه می کنند، سوال واقعی این است که با بودجه بازاریابی خود در سال ۲۰۲۳ چه می کنید؟

مقاله مرتبط  7 تاکتیک روانشناسی بازاریابی برای تأثیرگذاری بر مشتریان (با مثال)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.