بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان یک استراتژی است که بر تجربیات مشتریان از برندهای خاص و توصیه هایی که با دوستان و خانواده خود به اشتراک می گذارند متکی است. این نوعی  تبلیغات رایگان  است که توسط برداشت ها، احساسات و افکار خریداران ایجاد می شود.

مقاله مرتبط  انگیزش، شخصیت و احساسات در رفتار مصرف کننده

وقتی اینترنت غرق در تکنیک های بازاریابی مختلف است، پیدا کردن برندهای تبلیغاتی ارگانیک دشوار  است. با این حال، ساده‌ترین راه برای دستیابی به آن این است که با مشتریان خوب رفتار کنید، از کیفیت محصولات یا خدمات خود اطمینان حاصل کنید و به بهترین نحو انجام دهید.

در این مقاله، اهمیت و مزایای بازاریابی دهان به دهان را مورد بحث قرار می‌دهیم، نحوه استفاده از آن را پیدا می‌کنیم و چندین مثال را بررسی می‌کنیم.

مقاله مرتبط  تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟

چرا بازاریابی دهان به دهان مهم است؟

امروزه هر برندی در تلاش است تا در شبکه های اجتماعی قابل مشاهده باشد و در گوگل رتبه بالاتری کسب کند. با این حال، ترویج ارگانیک مهم تر است. اگر یک برند به مشتریان خود اهمیت دهد و محصولی عالی خلق کند، مصرف کنندگان آن می توانند آن را تبلیغ کنند. آنها به راحتی می توانند تجربیات مثبت خود را به اشتراک بگذارند و خریداران جدیدی وارد کنند. چنین شرکت هایی نیازی به تکنیک های بازاریابی زیادی ندارند که همیشه نتایج ملموسی به همراه نداشته باشند.

نیلسن  به اطلاع می رساند که ۸۳ درصد از مشتریانی که در نظرسنجی آن شرکت کرده اند به شرکت هایی که خانواده و دوستانشان توصیه می کنند اعتماد دارند. تجارب افراد دیگر با یک برند خاص اغلب به منبع اطلاعاتی برای بسیاری از مصرف کنندگان تبدیل می شود، زیرا آنها قابل اعتمادتر و قابل اعتمادتر هستند.

هر مشتری می تواند به طرق مختلف بخشی از تبلیغات دهان به دهان شود. این می تواند یک ویدیوی باز کردن بسته بندی در استوری اینستاگرام، یک بررسی در یک وب سایت، یک هشتگ یا یک برچسب باشد. در نتیجه، مردم می توانند این محتوا را ببینند و به تعامل با یک شرکت خاص نیز فکر کنند. به این ترتیب، مارک‌ها می‌توانند به مصرف‌کنندگان جدید دسترسی داشته باشند و باعث جذب مشتری شوند. یک محصول خوب و یک تجربه مثبت با یک برند می تواند به جذب مشتریان وفادار بیشتری کمک کند . این به نوبه خود به شرکت ها اجازه می دهد تا سود خوبی به دست آورند.

بیایید مزایای استراتژی بازاریابی دهان به دهان را کشف کنیم و در مورد آن بیشتر بیاموزیم.

مزایای بازاریابی دهان به دهان

در ادامه مقاله بازاریابی دهان به دهان چیست باید بگوییم یک برند لزوماً برای جذب مشتریان جدید به تبلیغات پیش از فروش، بهینه سازی سایت، تبلیغات پولی و سایر ابزارهای بازاریابی نیاز ندارد. مصرف کنندگانی که از یک محصول راضی هستند می توانند به راحتی یک شرکت را محبوب کرده و به کسب سود بیشتر کمک کنند. اول از همه، این استراتژی همیشه به هزینه های اضافی نیاز ندارد و به مشتریان جدیدی که به شرکت شما وفادار خواهند بود کمک می کند. ثانیا، توصیه های دوستان و خانواده همیشه باعث علاقه و اعتماد به یک برند خاص می شود. این فرصتی است تا تصویر خود را به عنوان یک برند معتبر، قابل اعتماد و قابل اعتماد بسازید.

شرکت‌هایی که بازاریابی دهان به دهان را اعمال می‌کنند، تبدیل‌های بیشتر، فروش بالاتر و دسترسی گسترده‌تری به دست می‌آورند. همه این عوامل انگیزه زیادی برای سود بیشتر ایجاد می کند. هرچه افراد بیشتر در مورد برند شما، چه از طریق پست های دوستانشان و چه از طریق  توصیه های مستقیم،  اطلاعات بیشتری کسب کنند، آگاهی از برند شما  و امکان تعامل با برند  شما بیشتر خواهد شد.

اکنون که مزایای بازاریابی دهان به دهان را می‌دانید، بیایید به بخش بعدی برویم تا نحوه استفاده از بازاریابی دهان به دهان را بیاموزیم.

نحوه استفاده از بازاریابی دهان به دهان

 

  • اینفلوئنسر مارکتینگ را در نظر بگیرید
  • هشتگ ایجاد کنید
  • بررسی ها را دریافت کنید
  • رایگان ارائه دهید
  • هدایا و مسابقات برگزار کنید
  • برنامه های ارجاع را آماده کنید

آماده باشید تا به مشتریان خود تجربه ای عالی ارائه دهید و آنها را وادار به بحث درباره برند شما و آوردن دوستان خود کنید. لیست بهترین شیوه های ما برای تبلیغ دهان به دهان را بخوانید.

اینفلوئنسر مارکتینگ را در بازاریابی دهان به دهان در نظر بگیرید

با اینفلوئنسر مارکتینگ ، برندها می توانند مزایای محصولات خود را در صفحات رسانه های اجتماعی افراد مشهور نشان دهند. رهبران عقیده می توانند به شما کمک کنند محصول خود را تبلیغ کنید، به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنید و دنبال کنندگان خود را تشویق به خرید کنند.

این نوع بازاریابی یک انتخاب عالی است زیرا آمار می گوید که ۴۹ درصد از مشتریان به توصیه های اینفلوئنسرها اعتماد دارند. امروزه این نوع بازاریابی با توجه به میزان اعتمادی که رهبران عقیده با پیروان خود ایجاد کرده اند، یکی از موثرترین آنهاست.

همکاری بین ریس ویترسپون،  بازیگر و اینفلوئنسر، و Biossance، یک برند مراقبت از پوست، یک مثال عالی است.

بازاریابی دهان به دهان

هشتگ ایجاد کنید

به‌روزرسانی‌های شبکه‌های اجتماعی، برندها را تشویق می‌کند تا نه تنها به هشتگ‌های محبوب تکیه کنند، بلکه به کشف روندهای نوظهور این ابزار بازاریابی مدرن نیز بپردازند. آنها شرکت شما را قادر می سازند تا محصول شما را قابل مشاهده کند و  شناخت برند و تعامل با مشتری را بهبود بخشد. برخی از برندها حتی برای افزایش دسترسی خود تغییراتی در استراتژی هشتگ خود ایجاد می کنند. می‌توانید از هشتگ‌های انجمن، برند، کمپین و رویداد استفاده کنید تا به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید و مشتریانی را ببینید که برند شما را برچسب‌گذاری می‌کنند و آن را به صورت ارگانیک تبلیغ می‌کنند.

می‌توانید هشتگ مارک Sephora، یک خرده‌فروش فرانسوی محصولات زیبایی را ببینید. مشتریان این شرکت اغلب از هشتگ این برند برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود و توصیه Sephora استفاده می کنند.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بررسی ها را دریافت کنید

اکنون، زمانی که همه مشتریان حساب‌های رسانه‌های اجتماعی دارند و به اینترنت دسترسی دارند، پیدا کردن اطلاعات لازم در مورد یک برند یا محصول آن هنگام خرید، کار دشواری نیست. یکی از مهم ترین مواردی که مصرف کنندگان به آن توجه می کنند بررسی است. آنها گواه اجتماعی کیفیت یک برند هستند. بررسی‌های خوب مفید هستند، زیرا تبدیل‌ها را افزایش می‌دهند و برند شما را قابل اعتماد نشان می‌دهند.

از سال ۲۰۲۰، از هر ده مشتری، نه مشتری قبل از خرید چیزی، نظرات خود را می‌خوانند. بنابراین، یک برند باید شهرت خوب و مشتریان راضی داشته باشد. از این رو، اجازه دهید مشتریان شما تحت تأثیر نظرات خوب قرار گیرند، نه نظرات بد. برای اطمینان از اینکه بازدیدکنندگان آنها را می بینند، نظراتی را در صفحات فرود ویژگی های محصولات خود یا زیر کارت های محصول خود اضافه کنید.

می توانید نمونه ای از نحوه پیاده سازی آن را در سایت DirectEats مشاهده کنید.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 

رایگان ارائه دهید

مردم دوست دارند چیزی را به صورت رایگان دریافت کنند و برندها اغلب چنین فرصتی را به آنها می دهند. شما اغلب می توانید در پلتفرم های رسانه های اجتماعی مشاغل مختلف با موارد رایگان مختلفی روبرو شوید. این گونه است که شرکت‌ها سعی می‌کنند مشتریان جدیدی را که احتمالاً قبلاً از محصولات یا خدمات برندهای دیگر استفاده می‌کنند، جذب و جذب کنند. رایگان های موفق می توانند فروش های تکراری و  وفاداری مشتری را برای شرکت شما به ارمغان بیاورند.

به عنوان مثال، Sephora به مشتریان پیشنهاد می کند که برای تولد خود یک هدیه انتخاب کنند.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 

هدایا و مسابقات برگزار کنید

اندازه برند شما در مورد هدایایی که می تواند شرکت شما را در معرض دید قرار دهد، ضروری نیست. افتتاح یک هدیه نه تنها شما را قادر می سازد تا به مخاطبان هدف خود برسید، بلکه پایگاه مشتری خود را نیز افزایش می دهد. مشتریان شما اخبار مربوط به هدایای شما را با دوستان و خانواده خود به اشتراک خواهند گذاشت و آنها را تشویق به شرکت خواهند کرد. این به نوبه خود، فالوورهای شما را قادر می سازد تا فعالیت خود را نشان دهند و اطلاعات مربوط به برند شما را منتشر کنند.

مثلاً کوپری را در نظر بگیریم. شرکتی که محصولات زیبایی نارگیل ارائه می دهد تصمیم گرفت برای دنبال کنندگان خود یک جایزه برگزار کند.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 

برنامه های ارجاع را آماده کنید

اگر هدف شما موفقیت در تبلیغات دهان به دهان است، اجرای یک برنامه ارجاع را در نظر بگیرید. برای جلب علاقه و تبلیغ موثر شرکت خود، امتیازاتی را به مشتریان خود ارائه دهید . شما می توانید به عنوان قدردانی از معرفی یک دوست، یک پاداش مالی یا یک محصول رایگان به مشتریان عادی خود ارائه دهید.

به عنوان مثال، برخی از کاربران Spotify برای معرفی دوستان خود جوایزی دریافت کردند. این شرکت یک ماه استفاده از این سرویس را به صورت رایگان برای  کاربران فعلی و یک ماه حق بیمه را برای  کاربران جدید ارائه می دهد.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 

امیدواریم از استراتژی های بازاریابی دهان به دهان بالا استفاده کنید و اکنون چندین مثال را به شما معرفی می کنیم.

نمونه هایی از بازاریابی دهان به دهان

بسیاری از صاحبان مشاغل آماده اجرای استراتژی های بازاریابی دهان به دهان برای افزایش فروش و ایجاد سر و صدا در اطراف برندهای خود هستند. چندین مثال از شرکت های بزرگ نشان می دهد که چگونه بازاریابی دهان به دهان در زندگی واقعی کار می کند.

کوکاکولا و کمپین “یک کوکا” به اشتراک بگذارید

کوکاکولا که به خاطر نوشیدنی‌های غیرالکلی‌اش شناخته می‌شود، تصمیم گرفت کمپین ویژه‌ای با نام «به اشتراک گذاری یک کوکا» ایجاد کند. این مرحله به این برند اجازه داد تا مشتریان جدیدی را جذب کند و آنها را به خرید نوشیدنی معروف تشویق کند. هدف کوکاکولا این بود که مردم نوشیدنی را با دوستان خود به اشتراک بگذارند تا دسترسی وسیع تری داشته باشند.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 

دراپ باکس و فضای آزاد

زمانی که Dropbox برای اولین بار راه اندازی شد،  از یک برنامه ارجاع برای انتشار پیام خود استفاده کرد و باعث شد افراد بیشتری از خدمات آن استفاده کنند. همه را می توان با محصولات رایگان  مجذوب کرد . سرویس میزبانی فایل با ارائه ۵۰۰ مگابایت فضای جایزه برای مشتریان ارجاع شده از این واقعیت استفاده کرد.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 

نتفلیکس و ارتشی از رهبران افکار

نتفلیکس با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ موفق شد تعداد زیادی مشترک به دست آورد. سرویس پخش محبوب متوجه شد که بسیاری از مصرف کنندگان به توصیه های تأثیرگذار اعتماد دارند. قدرت رهبران افکار نتفلیکس را برجسته کرد و به طور تصاعدی رشد کرد.

مخاطبان شما بهترین راه برای تبلیغ نام تجاری شما به صورت ارگانیک بدون تعداد زیادی ابزار و رویکردهای مدرن هستند. با این حال، شما نمی توانید مصرف کنندگان خود را به یکباره به طرفداران متحیر تبدیل کنید. برای جلب محبت و توجه آنها، باید تمام تلاش خود را برای ایجاد یک محصول خوب و ارائه خدمات و تجربه عالی به مشتریان به کار بگیرید.

مقاله مرتبط  بازاریابی چیست ؟ تعریف بازاریابی و فرایند بازاریابی
مقاله مرتبط  بازاریابی چریکی چیست؟ | مراحل اجرای بازاریابی چریکی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.