طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار چیست؟

تمام کسب و کارهای قوی با یک طرح کسب و کار قوی آغاز می شوند

تعریف

 طرح کسب و کار یک سند است که خلاصه اهداف عملیاتی (operational) و مالی کسب و کار و شامل برنامه های دقیق و بودجه نشان می دهد که چگونه اهداف باید تحقق یابد. این نقشه راه برای موفقیت کسب و کار شماست. برای هر کسی که یک کسب و کار را شروع می کند، این اولین گام حیاتی است.

اجزای یک طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار دارای بخش های زیر است:

  • بررسی اجمالی صنعت(The Industry Overview)
  • طرح عملیاتی(Operating Plan)
  • تحلیل بازار(Market Analysis)
  • تحلیل رقابتی(Competitive Analysis)
  • برنامه ی بازاریابی(Marketing Plan)
  • برنامه مدیریتی(Management Plan)
  • طرح مالی(Financial Plan)

چرا هر استارتاپ نیاز به یک طرح کسب و کار دارد؟

اگر ایده ای برای شروع یک سرمایه گذاری جدید دارید، یک طرح کسب و کار برای تعیین اینکه آیا ایده کسب و کار شما قابل اعتماد است، ضروری است. هیچ دلیلی برای شروع کسب و کار وجود ندارد اگر کم یا هیچ شانس سودآوری نداشته باشد – یک طرح کسب و کار کمک می کند تا شانس موفقیت کسب و کار جدید خود را دریابید. و در بسیاری از موارد، افرادی که کسب و کارهای جدید را شروع می کنند، پولی را که برای شروع کار کسب و کار نیاز دارند، ندارند. اگر نیاز به سرمایه گذاری در ابتدا لازم باشد، باید یک طرح کسب و کار سرمایه دار آماده کنید تا سرمایه گذاران بالقوه نشان دهند که چگونه کسب و کار پیشنهادی سودآور خواهد بود.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل بازار (market analysis)نشان خواهد داد که آیا تقاضای کافی برای محصول یا سرویس شما در بازار هدف شما وجود دارد – اگر بازار در حال حاضر اشباع شده باشد، مدل کسب و کار شما باید تغییر کند (یا برداشته شود).

تجزیه و تحلیل رقیبان ( competitive analysis )نقاط قوت و ضعف رقیبان  را بررسی می کند و به هدایت استراتژی خود را برای جمع آوری سهم بازار در برنامه بازاریابیتان کمک می کند. برای مثال، اگر بازار موجود به وسیله رقبای تعیین شده تحت سلطه باشد، شما باید طرح بازاریابی را برای جلب مشتریان ازرقیبان آماده کنید (قیمت پایین، خدمات بهتر و غیره)

مقاله مرتبط   تجزیه و تحلیل SWOT در بازاریابی

طرح مدیریت (Management Plan)ساختار کسب و کار، مدیریت و الزامات کارکنان را مشخص می کند. اگر کسب و کار شما مستلزم تخصص خاصی برای کارکنان و مدیریت شما باشد، به استراتژی برای یافتن و استخدام کارکنان واجد شرایط و حفظ آنها نیاز خواهید داشت.

طرح عملیاتی( operating plan) امکانات، تجهیزات، موجودی و نیازهای عرضه شما را توصیف می کند. محل کسب و کار و دسترسی به بسیاری از کسب و کار حیاتی است – در صورتی که این مورد باشد، شما باید سایتهای بالقوه را پنهان کنید. اگر کسب و کار پیشنهادی شما نیاز به قطعات یا مواد اولیه برای تولید کالاها برای فروش به مشتریان، داشته باشد، باید زنجیره تامین (supply chains) احتمالی را بررسی کنید.

طرح مالی (Financial Plan) عامل تعیین کننده ای است که آیا ایده کسب و کار پیشنهادی شما احتمالا موفق است یا خیر (اگر مورد نیاز مالی باشد) آیا شما احتمالا برای دریافت فاند برای استارتاپ در قالب سهام یا تامین مالی بدهی از بانک ها، سرمایه گذاران فرشته ای(angel investors) یا سرمایهداران ریسکی(venture capitalists)هستید. شما می توانید ایده خوبی برای بازاریابی، مدیریت و برنامه های عملیاتی کسب و کار و عالی داشته باشید، اما اگر طرح مالی نشان دهد که کسب و کار پس از هزینه های سودآور کسب درآمد کافی نخواهد داشت، مدل کسب و کار قابل اجرا نخواهد بود.

به طور خلاصه، پس از آن، پاسخ به سوال، یک طرح کسب و کار چیست؟ این است که یک طرح کسب وکار مانع از اتلاف وقت و پول شما بر روی سرمایه گذاری می شود که سودآور نخواهد بود.

طرح کسب و کار یک سند زنده است

از آنجا که طرح کسب و کار شامل پیش بینی های مالی دقیق، پیش بینی های عملکرد کسب و کار شما و یک طرح بازاریابی است، این ابزار فوق العاده مفید برای برنامه ریزی کسب و کار روزمره است و به همین ترتیب باید به طور منظم بررسی و به روز شده در صورت لزوم.

آیا طرح کسب و کار متفاوت از پیشنهاد سرمایه گذاری است؟

خیلی زیاد نیست هر دوی آنها محتوای مشابهی دارند. شما می توانید از پیشنهاد سرمایه گذاری به عنوان یک طرح کسب و کار با مخاطبان مختلف فکر کنید. بر خلاف پیشنهاد سرمایه گذاری، طرح کسب و کار به عنوان یک سند داخلی در نظر گرفته می شود که طراحی شده برای ارائه به سازمان های خارجی است.

منبع

مشاور و استراتژیست دیجیتال مارکتینگ بنیانگذار مجله آنلاین مدیرمگ هم بنیانگذار آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده کارشناسی ارشد بازاریابی دانشگاه علامه طباطبائئ

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اسلایدر سایدبار