5 روند آینده بازاریابی در آینده پیش رو

در این مقاله مدیر مگ 5 روند آتی بازاریابی  را بررسی می‌کنیم.

1) آینده ی بازاریابی، مفهومی است

این غیر قابل درک است که یک شرکت بودجه ای تبلیغاتی به میزان یک صد و نودم (5 درصد) نسبت به نزدیکترین رقیب خود را صرف کند و سه برابر آنها فروش داشته باشد، اما این چیزی است که تسلا (Tesla) انجام داد.

مرسدس بنز یک نیروگاه تبلیغاتی است، اما در برابر چیزی قدرتمندتر به نام مفهوم (context) شکست خورد. در حالی که مرسدس بنز به دنیا می گفت اتومبیل های او را بخرند، تسلا در مورد زندگی رها از سوخت های فسیلی صحبت می کرد.

این امر به آنها اجازه داد تا پیشرفت غیر منتظره ای داشته باشند و فروش آن ها را بدون نیاز به تبلیغات افزایش داد.

روند آتی بازاریابی

تبلیغات بدین منظور طراحی شده است تا ذهن مشتری را از وظیفه ی جاری اش دور کند، در حالی که مفهوم به دنبال مطابقت آنهاست.

برای دیدن قدرت مفهوم کافی است به شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک نگاه کنید. هر مرتبه که شما به فیس بوک وارد می شوید، بیش از 1000 پست در انتظار شما است، با این حال الگوریتم های آنها فقط مفاهیم مرتبط به خودتان را به شما نشان می دهند.

به همین دلیل ما شاهد کاهش ارگانیک ریچ (organic reach) در شبکه های اجتماعی به کمتر از 1٪ بوده ایم. تا به این روز بدون در نظر گرفتن مفهوم، هیچ راه دیگری وجود ندارد که پیام ما را منتقل کند.

مفهوم، آینده بازاریابی است چرا که مصرف کنندگان آن را تقاضا می کنند، محیط های رسانه ای جدید آن را پشتیبانی می کند و ثابت می کند که محرک بسیار بهتری از تبلیغات است.

 

2) هدف، قلب بازاریابی می شود

روند بزرگ دیگر در سال های آینده مفهوم هدف است. رهبران بازاریابی با عملکرد بالا بیان کرده اند که بیشتر به بازاریابی مبتنی بر هدف مترکز شده اند.

بازاریابان برتر احتمالا 2.2 درصد بیشتر از کم کاران از روش های هدفمند بهره می برند. دلیل آن ساده است، مصرف کنندگان آن را تقاضا می کنند.

اخیرا با یک تیم از محققان در اکونومیست (Economist) کار کردم و  متوجه شدم 79 درصد از مصرف کنندگان ترجیح می دادند که محصولات را از یک شرکت که با اهداف اجتماعی فعالیت می کند، خریداری کنند (داده هایی که به زودی توسط  تیم اینسایت اکونومیست منتشر خواهد شد). بازاریابی مبتنی بر هدف یک رویکرد جامع برای رشد و قلب جدید بازاریابی است.

5 روند آینده بازاریابی در آینده پیش رو

در حالی که بازاریابی سنتی در مورد محصولات و خدمات می گوید، بازاریابی مبتنی بر هدف، با هماهنگ کردن خود با صحبت کردن در مورد علاقه مخاطب و نه فقط در مورد محصولات،مفهومی است.

همانطور که تسلا در مورد دور شدن از سوخت های فسیلی صحبت کرد، برند هایی مانند کوتوپاکسی (Cotopaxi) در حال هماهنگی با مصرف کنندگان خود با حمایت از مسائل اجتماعی مانند مراقبت های بهداشتی و زندگی پایدار هستند.

مقاله مرتبط  تجربه مشتری: تجزیه و تحلیل و اندازه گیری و بهبود تجربه مشتری

کوتوپاکسی از پلت فرم خود براي بحث در مورد بهبود رفاه و آموزش کارگران و کسانی که در زنجیره عرضه اش هستند استفاده می کند. این موضوع هماهنگ کننده بین آنها و مشتریان متعهد نگران محیط زیست خود با تمرکز بر بهبود جهان، و نه تنها فروش محصولات بیشتر می باشد.

با هدف که گفت و گو ها را جهت می هد، کوتوپاکسی قادر به ایجاد تجربیات واقعی است که مصرف کنندگان به دنبال آن هستند تا بتوانند در رقابت فشرده در مجموعه های ورزشی موفق تر باشند.

در نتیجه، آنها در کمتر از 30 روز فروش، بیش از 900 هزار دلار ژاکت فروختند و چند ماه بعد این موفقیت را با یک کوله پشتی تکرار کردند!

سود کسب و کار باید شامل ذینفعان مانند کارکنان و جوامع ما شود. این موضوع دید ما به سود کسب و کار را تغییر می دهد و اجازه می دهد تا برند ها به جهان خود به صورت جدید و قدرتمند مرتبط شوند، و اجازه می دهد آنها به موفقیت هایی دست یابند که از روش های دیگر قابل دسترسی نیست. بازاریابی آینده باید قلب داشته باشد.

 

3) آینده ی روابط عمومی، مشارکتی است

رسانه های اجتماعی، مفهوم انتشار (مطالب) را بالا بردند، اما در مورد روابط عمومی اندکی تاثیر گذار بودند.

انگاشت جدید مفهومی ما از بازاریابی همچنین درب های آینده روابط عمومی را باز می کند و قدرت تبلیغات مشارکتی را نشان می دهد.

ایده سنتی روابط عمومی در مورد کنترل داستان ها بوسیله کنترل کردن مطبوعات است، با این حال، جهان مدرن ما نشان می دهد که مشارکت جمعی به عنوان یک اقدام قدرتمند تر در تنظیم داستان نسبت به انتشار (مطالب) است. آینده روابط عمومی، مشارکتی است.

5 روند آینده بازاریابی در آینده پیش رو

آلیکا وانلس (Alica Wanless) ملکه تبلیغات مشارکتی است و نشان داده است که این دلیل اصلی موفقیت برگزیت (BrExit)، ترامپ و داعش بوده است.

برای دیدن قدرت مشارکت، کافی است به انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا نگاه کنیم. پس از انتخابات، اگر شما “نتایج انتخابات” را جستجو می کردید، نتیجه اول در گوگل یک خبر جعلی بود که به دروغ گفته بود که دونالد ترامپ رای اکثریت مردم را به دست آورده است.

این مقاله بیش از 325 بک لینک (backlink)، صدها نظر و بیش از 450 هزار به اشتراک گذاری در فیس بوک داشت. صفحه “نتایج انتخابات” سی ان ان (CNN) از سوی دیگر، 300 بک لینک، بدون نظر و یک دهم به اشتراک گذاری در فیس بوک را داشت.

سی ان ان از انتشارات قدرتمندتری برخوردار بود که میلیون ها نفر آن را دریافت می کردند. سایتی که خبری جعلی را منتشر شد یک انتشارات رده پایین بود، اما از طریق تعامل توانست داستان را تغییر دهد.

مقاله مرتبط  مهندسی بازاریابی چیست؟

آینده ی کنترل کردن داستان ها در مشغول کردن یک مخاطب است. که از طریق کانال های مدرن مشارکت، صف های خود را می گیرند، و مشارکت را به عنوان رکن کلیدی آینده ی روابط عمومی قرار می دهند.

 

4) آینده ی اتوماسیون بازاریابی روشن تر است

وقتی اتوماسیون بازاریابی برای پخمه ها را در سال 2013 نوشتم، اتوماسیون ها فقط از طریق 2 کانال یعنی ایمیل و وب سایت شما وجود داشتند.

در آن زمان منابع داده محدودی وجود داشت (مدیریت ارتباط با مشتری، وب سایت و نقشه داده ها) و یک نقطه اجرایی به نام پلتفرم اتوماسیون بازریابی بود. در گزارش وضعیت بازاریابی سال 2016، متوجه شدیم که بهترین گروه از سازمانهای بازاریابی، از 14 ابزار به طور متوسط استفاده می کنند و ایجاد تجربه یکپارچه مشتری، نیازمند ادغام و اتوماسیون در دهها کانال، مجموعه داده و برنامه های کاربردی دارد. آینده بازاریابی مستلزم دیدن اتوماسیون در این شبکه همیشه متصل است، و نه فقط در ابزارهای اتوماسیون بازاریابی ما. این اتوماسیون بازاریابی شماره 2 است.

یک پلتفرم اتوماسیون بازاریابی سنتی اطلاعات را دریافت می کند و از طریق ایمیل یا وب سایت اجرا می شود. این موضوع باعث محدودیت احتمالی اتوماسیون ها برای به اجرا درآوردن دبخش های کوچک از کل داده های شما شده، و تنها در دو مورد از دهها کانال اجرا می شود. در گفتگوی اخیر با دیوید دورمن (David Dorman)، مدیر رشد در اقیانوس دیجیتال (Digital Ocean)، او این موضوع را به عنوان یکی از بزرگترین چالش هایشان با پلت فرم اتوماسیون بازاریابی سنتی خود توضیح داد.

برای حل این مسئله دورمن دو ابزار جدید Tray.io و Segment را به پشته بازاریابی (Marketing Stack) خود اضافه کرد. در حال حاضر اقیانوس دیجیتال دسترسی کامل به داده های بک اند (back-end data) خود با توانایی بخش بندی و اقدامات خودکار در Tray.io دارد که در پلتفرم اتوماسیون بازاریابی خودش امکان پذیر نیست، مانند شناسایی روندهای کلیدی مورد استفاده مشتری و هشدار فروش از طریق رفع هر گونه تغییر. اقیانوس دیجیتال می تواند تا مرحله شناسایی یک مشتری کلیدی در برنامه خود پیش برود، به طور خودکار یک نظر سنجی شاخص خالص ترویج کنندگان (net promoter score) ناگهان ظاهر کند، و فورا از طریق هر کانال بر اساس آن نتیجه اقدام کند.

اقیانوس دیجیتال تنها نیست. در “وضعیت بازاریابی”، تحقیقات نیروی فروش ما متوجه شدیم که استفاده استراتژیک از نوآوری های فناوری، نتایج مثبتی را ارائه می دهد. به عنوان مثال، 85 درصد از تیم های بازاریابی با عملکرد بالا که نتایج بازاریابی مبتنی بر اینترنت اشیا (IOT) را اجرا می کنند، نتایج خود را با عناوینی مثل موثر یا بسیار موثر در کمک به شرکت خود برای ایجاد یک سفر منسجم مشتری ارزیابی کردند.

مقاله مرتبط  نحوه محاسبه بازگشت سرمایه (ROI) یک کمپین بازاریابی

آینده ی اتوماسیون بازاریابی روشن تر است

آینده بازاریابی در مورد ایجاد تجربیات مفهومی است. برای ایجاد این، ما ایده ای بیشتر از اتوماسیون بازاریابی را از طریق پلت فرم  های اتوماسیون بازاریابی داریم. آینده اتوماسیون بازاریابی در حال حاضر در سراسر شبکه همیشه متصل از برنامه ها، ابزار ها و داده ها بیش از چندین سال پیش از ایده اتوماسیون بازاریابی فراتر رفته است.

5) آینده شامل ربات های چت است

در گزارش سال 2020 وضعیت بازاریابی ما رهبران بازاریابی با عملکرد بالا را می بینیم که یک سوم از بودجه خود را صرف کانال هایی می کنند که پنج سال پیش آنها را ندیده بودند و انتظار می رود تا سال 2022 به 40 درصد برسد.

با افزایش کانال ها، این بسیار سخت است که تمام این ارتباطات به صورت دستی مدیریت شود. پس ربات های چت (چت بات ها) را وارد کنید. بر اساس یک مطالعه انجام شده توسط مای کلور (Myclever) در سال 2020، بیش از 70 درصد از مصرف کنندگان ترجیح می دهند از ربات های چت به جای برنامه استفاده کنند. این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف کنندگان می گویند ربات های چت سریع ترین راه برای دریافت محتوا، کمک و پاسخ به سوالات آنها هستند.

آینده بازاریابی تجربه ها است و مصرف کنندگان ربات های چت را به عنوان راه مثبتی برای تجربیات بهتر با برند ها می بینند.

آینده شامل ربات های چت است

در گفتگوهای اخیر با برندن ریتز (Brendon Ritz) هکر رشد ارشد اد رول (AdRoll)، وی بیان کرد که ربات های چت تقریبا نیمی از درخواست های نسخه ی آزمایشی خود را برآورده می کنند.

جی بائر (Jay Baer) حتی شروع به استفاده از ربات های چت برای برقراری ارتباط با مخاطبانش کرده است.

جی و تیمش تقریبا  5 برابر افزایش در کلیک های مربوط به تعاملات ربات های چت از طریق ایمیل را مشاهده می کنند.

ربات های چت نیز از چارچوب شماره 2 اتوماسیون بازاریابی بهره می برند. داده ها هم اکنون می توانند از بسیاری از منابع مختلف، تجزیه و تحلیل شده و سپس به هر کانال از جمله ربات های چت هدایت شوند.

از آنجا که ربات های چت می توانند با کانال های اجتماعی، برنامه ها و وب سایت ها ارتباط برقرار کنند، می توانند یک تجربه بومی، شخصی، واقعی و هدفمند ارائه دهند که از طریق روش های دیگر بازاریابی شکست میخورد.

آینده بازاریابی در سال 2022 بشدت متمرکز بر مفهوم است. برای ایجاد این تجربیات مفهومی، بازاریابان باید به این نکته پی ببرند که نیاز به یک شبکه از ابزارهایی است که در میان تعداد زیادی از رسانه های مختلف اجرا می شود.

منبع: www.salesforce.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

یدگاه On 5 روند آینده بازاریابی در آینده پیش رو

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.