سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی

 

ظهور روابط عمومی

ظهور روابط عمومی

به هر سویی که نگاه کنیم، شاهد یک چرخش اساسی از بازاریابی تبلیغات محور، به بازاریابی روابط عمومی محور، خواهیم بود. دیگر نمی توان فقط با تکیه بر تبلیغات، یک برند جدید را به بازار عرضه کرد، زیرا تبلیغات دیگر اعتبار ندارد. تبلیغات ندای یک سویه ی شرکتی است که تنها به فروش بیشتر می اندیشد.

یک برند جدید را فقط به کمک اطلاع رسانی (Publicity) یا روابط عمومی (Public relation) می توان ارائه و تثبیت کرد. روابط عمومی این امکان را در اختیار شما می گذارد که پیام تبلیغاتی خود را به شکلی غیرمستقیم و با کمک گروه سوم (third party) در بازار (در درجه اول رسانه های جمعی) به گوش مخاطبان برسانید.

تبلیغات مرده است، زنده باد روابط عمومی

چگونه ممکن است تبلیغات مرده باشد در حالی که همه جا حضور دارد؟ به هر طرف که نگاه کنید آگهی تبلیغاتی می‌بینید.

درست مثل نقاشی. نقاشی هم مرده است؛ با اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری مورد توجه است. وقتی از مرگ نقاشی حرف میزنیم، منظورمان مرگ خود این هنر نیست، بلکه منظور، مرگ کارکرد آن به عنوان بازتاب دهنده ی واقعیت است.

سال های پس از اختراع داگرو تایپ (اولین وسیله ی ثبت تصویر توسط لویی ژاک منده داگر) را می‌توان دوران «سقوط نقاشی و ظهور عکاسی» نامید. به همین معنا تبلیغات هم امروز کارکرد خود را به عنوان سازنده ی یک برند از دست داده و فقط به عنوان یک هنر، زنده است.

این به مفهوم بی ارزش بودن تبلیغات نیست. ارزش هر هنری را بیننده ی آن تعیین می‌کند. این فقط بدان معناست که وقتی چیزی کارکردش را از دست میدهد به هنر تبدیل می شود؛ بنابراین، نمی توان ارزش آن را با مقیاس عینی تعیین کرد.

ظهور روابط عمومی

ارزش یک شمع

ارزش یک شمع را چگونه تعیین می کنید؟ از زمانی که شمع کارکرد خود را به عنوان عامل روشنایی یک اتاق از دست داد، دیگر نمی توان ارزش آن را بر مبنای مقدار نوری که تولید می کند، سنجید.

سال های پس از اختراع اولین لامپ الکتریکی توسط توماس ادیسون را می توان دوران «سقوط شمع و ظهور لامپ» نامید.

ولی هنوز هر شب در سرتاسر امریکا میلیونها شمع روشن می شود. هیچ شام عاشقانه ای بدون شمع روی میز کامل نیست. قیمت هر شمع بین بیست تا سی دلار؛ یعنی بسیار گران تر از یک لامپ الکتریکی است. برخلاف لامپ، ارزش شمع براساس میزان نوری که تولید می کند اندازه گیری نمی شود. شمع هم مثل شومینه ی هیزمی و کشتی بادبانی، کارکرد خود را از دست داده، به یک شیء هنری تبدیل شده است.

هر اثر هنری، مدافعان سرسخت خود را دارد. آنها همچنان در مورد تعیین ارزش یک اثر هنری، با حرارت بحث می کنند؛ چرا که واقعا هیچ مقیاس عینی ای برای سنجش آن وجود ندارد.

ارزش یک آگهی تبلیغاتی تبلیغات هم از همین الگو پیروی می کند. طرفداران آن با نهایت احساس از کارشان دفاع می‌کنند و بر ارزشمند بودن تبلیغات در ساخت یک برند، توانایی آن در برقراری رابطه ی احساسی با مصرف کنندگان، و نیز ایجاد انگیزه ی خرید پافشاری میکنند.

همه ی اینها تا اندازه ای درست است؛ ولی برای سنجش ارزش تبلیغات هم راه عینی ای وجود ندارد؛ زیرا تبلیغات یک هنر است و کارکرد ارتباطی خود را از دست داده است.

ارزش تبلیغات را هم باید از دریچه ی چشم مدیرعامل یا مدیر بازاریابی دید. شما چه ارزشی برای نقاشی گران قیمتی که در اتاق هیأت مدیره آویخته شده است قایلید؟ برای تعیین ارزش تبلیغات شرکت می توانید از همان منطقی استفاده کنید که در مورد ارزش گذاری یک تابلوی نقاشی به کار می برید.

نظر ما این است که تبلیغات به اندازه ی هزینه اش ارزش ندارد؛ به جز در یک صورت، که بسیار هم مهم است، و آن اینکه واقعا هدف کاربردی داشته باشد. در آن صورت ارزشمند خواهد بود. ولی هدف کاربردی تبلیغات چیست؟ هدف اصلی تبلیغات ساختن یک برند یا تثبیت آن نیست، بلکه حمایت و دفاع از برندی است که پیش از آن با استفاده از ابزارهای دیگر ساخته و تثبیت شده است.

هدف اصلی تبلیغات حمایت و دفاع از برندی است که پیش از آن با استفاده از ابزارهای دیگر ساخته و تثبیت شده است

منظور از ابزارهای دیگر، در درجه ی اول استفاده از روابط عمومی برای ساختن برند و سپس تأیید آن از سوی گروه سوم (رسانه های جمعی) است. البته اهمیت کارکرد دفاعی تبلیغات را هم نباید دست کم گرفت. بسیاری از شرکتها در ابتدای کار برای تثبیت نام شان هزینه ی زیادی را برای تبلیغات صرف میکنند در حالی که می بایست این مبلغ را برای روابط عمومی خرج می کردند. و در ادامه و پس از تثبیت نامشان، اهمیت تبلیغات در حمایت و دفاع از آن را از یاد می برند.

دو عملکرد اصلی یک برنامه ی بازاریابی، در مرحله ی اول ساخت یک برند و سپس حمایت و دفاع از آن است. روابط عمومی، برند را به وجود می آورد و تبلیغات از آن حمایت می کند. جای تأسف است که تبلیغات چیها آن قدر وقت و انرژی خود را برای ساخته شدن برند ای صرف میکنند که دیگر از نظر احساسی، توان جنگیدن و دفاع از آن نام را در نبرد بازار ندارند.

مقاله مرتبط   بهترین نمونه های روابط عمومی برای الهام بخشیدن به کمپین تبلیغاتی بعدی شما

رویکرد سنتی

ظهور روابط عمومی

 

در برنامه ی بازاریابی، برای بسیاری از محصولات یا خدمات، از یک استراتژی چهار مرحله ای پیروی می شود:

۱- شرکت، تولید یک محصول یا ارائه ی یک خدمت جدید را توسعه می دهد.

۲- در مورد یک کالا یا یک خدمت جدید که برای مصرف کنندگان مفید باشد، تحقیق می کند.

۳- یک آژانس تبلیغاتی را استخدام می کند که با تبلیغات به شیوه ی «انفجاری»، آن کالا یا خدمت جدید را معرفی کند..

۴- تبلیغات، به مرور زمان آن کالا یا خدمت جدید را به یک برند قدرتم تبدیل می کند.

این چهار مرحله که به تدریج در فرهنگ تجاری جا افتاده است عبارتست از:

  • توسعه Development
  • تحقیق Research
  • تبلیغات Advertising
  • جا انداختن یا تثبیت برند Branding

به لحاظ نظری هیچ مشکل یا ابهامی در این چهار مرحله وجود ندارد، البته به جز  واژه ی نچسب DRAB که مخفف این چهار مرحله است؛ اما به لحاظ عملی، در این زنجیره، یک حلقه ی ضعیف وجود دارد. حیاتی ترین مرحله، جا انداختن برند (مفهوم واژه و کاربرد آن در ذهن مصرف کنندگان است. اگر شما در این راه موفق نشوید، نمی توانید برند خود را تثبیت کنید. حلقه ی ضعیف، تبلیغات است.

تبلیغات قدرت خود را در جا انداختن یک برند جدید در ذهن مصرف کنندگان، از دست داده است.

تبلیغات برای مصرف کنندگان، اعتبار ندارد. مصرف کنندگانی که به طور روزافزون در معرض ادعاهای بی پایه ی تبلیغاتی قرار میگیرند؛ در نتیجه سعی میکنند تا حد امکان تبلیغات و پیام آن را نادیده بگیرند.

 

رویکرد روابط عمومی

ظهور روابط عمومی

مشخص است که برخی از محصولات و خدمات به راحتی در ذهن مشتریان جا افتاده و به نام های تجاری موفق تبدیل شده اند. ولی چگونه؟

از طریق روابط عمومی. تمام موفقیت های اخیر بازاریابی، نه بر پایه ی تبلیغات موفق، بلکه بر پایه ی روابط عمومی موفق استوار بوده است. به طور مثال، استارباکس، بادی شاب، آمازون، یاهو، eBay، رد بول و مایکروسافت.

نگاه دقیق تر به تاریخ بیشتر برند های بزرگ، درستی این موضوع را تأیید می کند. در حقیقت تعداد بیشماری از برند های شناخته شده، واقعا بدون تبلیغات ساخته شده اند.

آنیتا رادیک (Anita Roddick) توانست بدون هیچ تبلیغی «بادی شاپ، را به یک نام شناخته شده در جهان تبدیل کند. او به جای تبلیغ کردن، در جستجوی مواد لازم برای محصولات آرایشی گیاهی اش، به گوشه و کنار جهان سفر کرد، در نتیجه، این کار باعث تبلیغات شفاهی بسیاری شد.

فروشگاههای زنجیره ای استارباکس هم تا همین اواخر هزینه ی چندانی به تبلیغات اختصاص نداده بود. این شرکت در ده سال اول کاری اش جمعأ کمتر از ده میلیون دلار برای تبلیغات داخل امریکا هزینه کرده بود. این مبلغ برای برندی که امروزه درآمد سالیانه اش افزون بر ۳ میلیارد دلار است، بسیار ناچیز است. وال مارت هم با تبلیغات بسیار کم به بزرگترین خرده فروشی جهان تبدیل شد که درآمد آن، گاهی به ۲۰۰ میلیارد دلار در سال هم می رسد. فروش سالیانه ی هر کدام از فروشگاههای سامزکلاب که زیرمجموعه ی وال مارت است، تقریبا بدون هیچ تبلیغی به ۵۶ میلیون دلار می رسد. در گروه محصولات دارویی، وایاگرا (Viagra)، پروزاک (Prozac) و وایاکس (VioxX) هم تقریبا بدون تبلیغ، به نام های تجاری معروف در سراسر دنیا تبدیل شده اند.

مقاله مرتبط   دلایل ناکارآمدی امروزی تبلیغات

ابتدا روابط عمومی، سپس تبلیغات

ظهور روابط عمومی

تبلیغات، نمی تواند یک برند جدید تولید کند؛ اما روابط عمومی قادر است این کار را انجام دهد. تبلیغات، تنها می تواند برندی که قبلا توسط اطلاع رسانی ساخته شده است را ابقاء کند.

حقیقت این است که تبلیغات نمی تواند آتشی روشن کند، بلکه فقط می تواند آتشی را که قبلا برپا شده مشتعل نگاه دارد! شما برای شروع هر کاری به اعتباری نیاز دارید که فقط یک شخص یا یک منبع سوم می تواند برایتان فراهم کند. پس اولین مرحله ی هر فعالیت اقتصادی جدیدی باید روابط عمومی باشد.

جنگ و بازاریابی نقاط مشترک زیادی دارند. ژنرال هایی که امروز، با سلاح های دیروز، در جنگ شرکت می کنند، با سردمداران بازاریابی که در نبرد امروز بازار، با سلاح تبلیغات شرکت می کنند، چندان تفاوتی ندارند. امروزه، سلاح جدید گردانندگان بازار باید روابط عمومی باشد.

اکنون که برای معرفی بسیاری از کالاهای جدید، نقش اصلی به عهده ی روابط عمومی گذاشته شده است، مشتریان، برای مشاوره باید از چه کسی کمک بگیرند؟

امروزه آنها بیش از پیش از مشورت با آژانس های تبلیغاتی شان خودداری می کنند، زیرا پاسخ آنها را از قبل می‌دانند. پس به تنهایی دست به کار می شوند و یا از مشاورین برای تصمیم گیری در امور بازاریابی بر پایه ی روابط عمومی سود می جویند.

در آینده، مشتریان بیشتری برای تعیین خط مشی بازاریابی و ارائه ی نامشان از مراکز روابط عمومی کمک خواهند گرفت و تبلیغات به ناچار، دنباله روی روابط عمومی خواهد شد. در آینده ی نزدیک، منتظر رشد انفجاری صنعت روابط عمومی باشید. همچنین به زودی در شرکتهای سهامی، شاهد احترام به اصول روابط عمومی، چه داخلی و چه بیرونی، خواهید بود. را در آینده ناله های اندوهناک صنعت تبلیغات را خواهید شنید و این نه فقط به خاطر مسایل مالی است، بلکه مهم تر از آن، به دلیل کاهش نقش و اعتبار تبلیغات به عنوان عامل سنتی در برنامه ریزی های بازاریابی است. بازاریابی وارد عصر روابط عمومی شده است.

بازاریابی وارد عصر روابط عمومی شده است.

منبع: سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی (The fall of advertising and the rise of PR)

نوشته: ال ریس – لورا ریس

مترجم: سنبل بهمنیار

مدیر محتوا، مدیر سئو، زبانشناس و مترجم

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اسلایدر سایدبار