۱۷ اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت

 

برای هر تیم بازاریابی سخت است که بتواند سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) و تلاش های بازاریابی محتوا را به صورت کامل و بی نقص انجام دهد. زمان، میزان تخصص و تغییرات الگوریتم ها مشکلات این راه هستند. اما اشتباهات سئو در مورد وبسایت‌ های B2B و B2C وجود دارند که می توان از آنها اجتناب کرد یا آنها را به حداقل رساند. دراین مقاله مدیر مگ ۱۷ اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت را بررسی می‌کنیم.

۱) انتخاب کلمه کلیدی

کلمات کلیدی احتمالاً آسان ترین بخش سئو هستند که باعث اشتباه می شود. اگر برای یک کلمه کلیدی بسیار پر رقابت هدف ریزی کنید هرگز رتبه‌ای به دست نمی آورید. و اگر برای کلمه های آسان برنامه ریزی کنید بازدید کننده زیادی نصیبتان نمی شود.

” کلمات کلیدی آسان ترین بخش اشتباه برانگیز سئو هستند”

به همه یادآور می‌شود بر کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود  تمرکز کنند.

این را امتحان کنید: آیا می‌خواهید رتبه ۱ تا ۱۰ گوگل برای کلمات کلیدی که در ماه ۳۰۰ یا ۱۰۰۰ مرتبه جستجو می‌شوند را داشته باشید؟ کلمات کلیدی که باید بر آن تمرکز کنید عبارت است از همبستگی ده رتبه برتر و ظرفیت جستجوی ماهانه. اغلب این کلمات شامل یک دامنه  یا محدوده است مانند ۳۰ تا ۷۰ ،  ۲۰۰ تا ۵۰۰ ، و یا ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ جستجو برای رتبه ۱ تا ۱۰ شما.

 ناامید نشوید اگر سایت شما معمولاً برای کلمه کلیدی یا گروهی از کلمات کلیدی رتبه خوبی به دست می‌آورد که فقط ۵۰ بازدید در ماه دارد. کالاها و خدمات شما ممکن است نقطه قیمتی و حاشیه خوبی داشته باشد. به عبارت دیگر شما باید با فروش های گهگاهی و کم خوشحال باشید که میتواند جوابگوی سرمایه‌گذاری سئو شما باشد. و هر صفحه ای که ممکن است برای کلمات کلیدی چندگانه رتبه بدست آورد، همیشه میتواند به جای شما کار کند.

و بهترین قسمت چیست؟ با سئوی در حال توسعه، در طول زمان شما می توانید کلمات کلیدی رقابتی تری را دنبال کنید. فقط به یاد داشته باشید به دنبال چیزی با ۳۰۰۰ جستجو در ماه نروید وقتی که نمیتوانید حتی برای کلمه کلیدی که در ماه ۱۰۰ جستجو دارد رتبه ای بدست آورید.

۲) صفحاتی که کلمات کلیدی زیادی را به خود جذب می کند

صفحه نخست (home page) شما اغلب صدها کلمه کلیدی را حمایت می کنند چون که بیشترین اعتبار یا آتوریتی (authority) را دارد. یک گروه کلمات کلیدی ممکن است رتبه بهتری را به دست آورد اگر شما یک صفحه داخلی را بهینه سازی کنید.

” یک گروه کلمات کلیدی ممکن است رتبه بهتری را به دست آورد اگر شما یک صفحه داخلی را بهینه سازی کنید”

هوم پیج هاینز (Heinz) را ببینید که برای سس کچاپ هاینز نهم شده است.

اگر هاینز تغییراتی در صفحه داخلی سس کچاپ ایجاد کرده بود، ممکن بود برای سس کچاپ هاینز رتبه بالاتری بگیرد.

هاینز اشتباهی انجام داده و آن این است که URL صفحه کچاپ آن (http://www.heinz.com/products/heinztomatoketchup) کلمه کلیدی ندارد و با کاراکتر های زیادی پر شده است و خط فاصله ندارد.

یک URL بهتر (با ریدایرکت ۳۰۱) اینگونه خواهد بود:

http://www.heinz.com/products/heinz-ketchup

 عنوان صفحه سئو نیز به کمک نیاز دارد.

عنوان کنونی: انواع سس کچاپ هاینز | سس کچاپ هاینز

عنوان بهتر: سس کچاپ هاینز

محتوای قابل مشاهده صفحه تا زمان تغییر عنوان و URL می تواند ثابت بماند و بعد از آن باید مقداری تغییر یابد.

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت

 

۳) درگیر شدن

موتورهای جستجو مانند گوگل می خواهند که مصرف کننده های تجربه خوبی داشته باشند. اگر مردم سریع از وب سایت شما خارج شوند و جستجوی دیگر را آغاز کنند در رتبه شما تاثیر گذار است. زمان ماندن در یک صفحه برای سئو و بازاریابی محتوا بسیار با اهمیت است.

“زمان ماندن در یک صفحه برای سئو و بازاریابی محتوا بسیار با اهمیت است”

معمولاً شما می‌خواهید افراد از سایت بازدید کنند و به دیگر صفحه های محتوا بروند. متاسفانه آن صفحه ها ممکن است خوب طراحی نشده باشند، ممکن است محتوای قانع‌کننده نداشته باشند و یا ممکن است بازدیدکننده ها را به صفحاتی به زبان دیگر هدایت کنند. بله ، این اتفاق روی می دهد.

ارنست و یانگ (Ernst & Young) بازدید کننده ها را از صفحات انگلیسی به هلندی هدایت می کنند (جای تعجب دارد که هر چند وقت یکبار صفحه ها توسط تیم بازاریابی آنها بررسی می‌شود). سفر من با چیزی که باید یک صفحه پرطرفدار در مورد تضمین ریسک باشد شروع شد. روی “امنیت سایبری” کلیک کردم (همانطور که در URL در سمت چپ تصویر نشان داده شده است)

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت

و ناگهان به صفحه دیگری منتقل شدم.

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت

مشکلات و مسائل زبانی هنوز در بخش‌هایی وجود دارند چون که هزاران صفحه ارنست و یانگ ایندکس شده اند. به نسخه انگلیسی آن مراجعه کردم که که توسط GL در URL نشان داده شده است که در هنگام چک کردن اطلاعات رتبه بندی شرکت مشاهده کردم. اما هنوز هم عجیب است که برای امنیت سایبری و همه دیگر بخش های لینک شده از تضمین ریسک و دیگر صفحات با محتوای جهانی زبان به هلندی تغییر می‌یابد.

مقاله مرتبط  8 ابزار طلایی برای پیدا کردن کلمه کلیدی

۴) عنوان محتوا

بهتر است که از تیتر ۱ یا H1 برای عنوان محتوای صفحه استفاده کنید تا مطالب مهم را مشخص کند. متأسفانه عنوان ها اغلب عبارت کلیدی استراتژیک را ندارد.

“از H1 برای شناسایی عبارات کلیدی استراتژیک محتوا استفاده کنید”

سیتی (Citi) این صفحه  را دارد: http://www.citigroup.com/citi/about/citizenship

H1 اینگونه است: شهروند جهانی. هیچکس نمی‌تواند با جستجوی این عبارت کار خاصی انجام دهد.

کاگنیزانت (Cognizant) عبارت “ارزش کسب و کار اعتماد”  را به عنوان تیتر یک در این صفحه دارد:

https://www.cognizant.com/business-value-of-trust

اما نیشن واید (Nationwide) این کار را بهتر انجام میدهد. این سایت به طور مداوم H1 را بهبود می‌بخشد مانند “انتخاب یک شرکت بیمه ارزان اتومبیل” برای:

 https://www.nationwide.com/cheap-car-insurance-companies.jsp

۵) عنوان های صفحه سئو 

عنوان های صفحه‌ سئو باید کلمات کلیدی مرتبط را شامل شود. اما گاهی اوقات کلمه های استفاده شده درعنوان توسط بازاریابان محتوا در متن به خوبی ارائه نشده اند.

“عنوان های صفحه‌ سئو باید کلمات کلیدی مرتبط را شامل شود”

برندها اغلب نامشان را در عنوان صفحات ذکر می‌کنند. متاسفانه این کار باعث محدود شدن برجسته بودن کلمات کلیدی باقی ‌مانده می‌شود. و گاهی اوقات همان کلمات تکرار می‌شوند.

اینجا یک مثال از کاگنیزانت وجود دارد که از”راه حل ها” دوبار استفاده می کند:

“بهداشت برون سپاری فرایند کسب و کار، راه حل های فناوری اطلاعات و خدمات | راه حل های فناوری کاگنیزانت”

تکرار زیاد کلمه کلیدی تنها موضوع نیست. محتوای پیج هرگز برون سپاری فرایند کسب و کار را ذکر نمی کند. احتمال کمی وجود دارد که برای “راه حلهای فناوری اطلاعات” رتبه به دست بیاورد چون که برای این صفحه خیلی گسترده است، اما ممکن است برای خدمات بهداشتی جایگاهی به دست آورد.

عنوان بهتر صفحه سئو می تواند اینگونه باشد:

“بهداشت برون سپاری فرایند کسب و کار و راه حلهای فناوری اطلاعات”

اگرکاگنیزانت این تغییر را ایجاد کند شرکت ممکن است برای “بهداشت برون سپاری فرایند کسب و کار” رتبه بالاتری به دست آورد.

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت

 

۶) نام تصاویر

با وجود بهترین تمرین های سئو و دانستن راه های متفاوت جستجوی مردم، چرا تصاویر را با کلمات کلیدی نام گذاری نمی کنید؟ کوگنیزانت این امتیاز را فراموش کرده است. مثال:

نام کنونی: بنر-آموزشی-۱۲۳

نام بهتر: آموزش-مشاور-دانشکده-دانشگاه

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت
نام تصاویر

۷) متن جایگزین

خیلی اوقات بازاریابان متن جایگزین عکس (Image Alternative or Alt Text) را نادیده میگیرند و یک توصیف کوتاه را برای موتورهای جستجو نمی نویسند. اطمینان حاصل کنید که کدها  کامل باشد.

 

۸) لینک های داخلی

موتورهای جستجو لینک های داخلی را بررسی میکنند. به دنبال راهی باشید که صفحات مرتبط تان را با لینک به هم متصل کنید. اگر شما چند پاراگراف در یک متن دارید، چرا در بین آنها به دیگر محتویات سایتتان لینک نمی‌دهید؟

اشتباه شرکت ADM را تکرار نکنید که متن ها را بدون حتی یک لینک به دیگر صفحات منتشر می کند مانند صفحه ای که در آن به توضیح خدمات شرکت اش می‌پردازد.

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت
لینک های داخلی
مقاله مرتبط  آموزش لینک سازی برای بهبود سئو 2018

۹) دکمه فراخوان

اگر محتوای شما نتواند دکمه فراخوان خوبی (Call to Action) ایجاد کند، تمام تاکتیک های به کار برده شده برای سئو و به دست آوردن رتبه  بهتر و ترافیک بیشتر بیهوده خواهد بود. اما این اتفاق همیشه می افتد. سئو باید جزء استراتژی جامع بازاریابی محتوا باشد.

ADM در این زمینه کوتاهی کرده است. من صفحات بسیاری را پیدا کرده‌ام که مخاطب را با “یک نقل قول دریافت کنید: ببینید چه کاری می توانیم برای شما انجام دهیم” جذب کرده است اما به هیچ چیزی لینک نشده است.

در این مثال، کلمه تماس در سمت راست تصویر دیده می شود اما اینکه به چه کسی متصل می شوید مشخص نیست.

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت
دکمه فراخوان

حداقل ای دی ام در برخی صفحات شماره تماس را ذکر کرده است. اغلب شرکت‌ها این کار را انجام نمی‌دهند. چرا باید تا پایان مطلب صبر کنیم و بعد شماره تماس را بدهیم؟ راهی پیدا کنید که اطلاعات تماس را در قسمتهای بالای متن بگذارید مانند یک باکس جداگانه. در این مثالی که مشاهده می کنید، شماره تلفن می‌توانست مورد تأکید قرار گیرد یا با رنگ دیگری یا هر دوی اینها مشخص شود.

Calls to action contacts

۱۰) لینک های شکسته

لینک های شکسته یا معیوب به وب سایت خود را پیدا کنید. آنها ممکن است به علت اشتباهات تایپی یا محتوای پاک شده بدون ریدایرکت ۳۰۱ باشد. لینک های شکسته تاثیر کمی بر موتورهای جستجو دارند و کاربران را سریعا به محل دیگری منتقل می کنند.

۱۱) صفحات ۴۰۴ ویژه

با توجه به اینکه لینک های شکسته غیر قابل اجتناب هستند، شما باید یک صفحه ۴۰۴ ویژه داشته باشید که بازدیدکنندگان را به صفحه ای با محتوای مرتبط و صفحاتی که نمی خواهید مخاطبان از دست دهند، هدایت کنند.

اما زیمنس اصلا این کار را خوب انحام نمی‌دهد.

bad 404 page

لگو کار را بهتر انجام می‌دهد اما هنوز شرکت می‌تواند در این صفحه محتوای بیشتری را  برجسته کند.

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت

۱۲) بک لینک های ناخواسته

همه دوست دارند که از سایت های دیگر بک لینک (Backlink) بگیرند تا رتبه بهتری در موتورهای جستجو به دست آورند (موتورهای جستجو به لینک های با کیفیت دیگر سایت ها امتیاز می دهند).

اما مراقب لینک های ناخواسته و مشکل داری که  به سایت شما داده میشوند، باشید. ماز (Moz) و سم راش (SEMrush) ابزاری دارند که به شما دریافتن این لینک های معیوب کمک می کنند. در گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) از گزینه رد کردن استفاده کنید تا بتوانید آنها را گزارش کرده و جلوی ضرر رساندن آنها را بگیرید.

در اینجا می توانید چیزی که SEMrush از بک لینک های سایت Target.com از submiturls.net نشان می دهد را ببینید.

بک لینک های ناخواسته
بک لینک های ناخواسته

 

این مجموعه از شاخص‌ها را که SEMrush مضر می داند را بررسی کنید.

SEMrush Unsolicited backlinks

‏۱۳) URL ها

به شرکت ها پیشنهاد می شود که در URL خود از عبارات کلیدی اما کوتاه استفاده کنند مثلا ۳ تا ۵ کلمه. اما هر چیزی طولانی تر از این ممکن است اسپم به نظر برسد و توجه را از کلمات کلیدی هدف شما دور کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که وب سایتهای بزرگ ممکن است بهترین تمرین های سئو را نادیده بگیرند و رتبه خوبی هم داشته باشند. بک لینک ها، عمر وب سایت و غیره میتواند به آنها در رفع این نقص کمک کند. به عنوان مثال Lowes رتبه ۲ گوگل را برای gas grills به دست آورده، حتی با توجه به اینکه کلمه grills سه بار پشت سرهم تکرار شده است.

URL

مقاله مرتبط  استفاده از عنوان ها و کلمات کلیدی مرتبط معنایی در سئو 

۱۴) نام دامنه

داشتن یک کلمه کلیدی در نام دامنه مفید است اما شما باید از تاکتیک ها و فرصتها برای بهبود آن استفاده کنید.

ShipHawk این کار را برای “نرم افزار ردیابی حمل و نقل” به خوبی انجام داده و رتبه دو گوگل را به دست آورده است. و همچنین برای “ارسال یک نقاشی” رتبه چهار را دارد. اما هنوز باید سخت تلاش کند تا URL ها را با عنوان های صفحه سئو، عناوین محتوا و محتوای کلی همراستا سازد.

یکی از صفحات آن را بررسی می‌کنیم.

URL اصلی: https://shiphawk.com/shipping-intelligence

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت
نام دامنه

در نگاه اول خوب به نظر میرسد اما کلمه “هوش” (intelligence) در هیچ کجای متن دیده نمی شود. عنوان محتوا عالیست: “داده های زمان واقعی حمل و نقل و تجزیه و تحلیل”.

عنوان صفحه اصلی سئو: داده های زمان واقعی حمل و نقل و تجزیه و تحلیل | ShipHawk

عنوان صفحه سئو مناسب است (اما هنوز جای کار دارد).

کلمه‌ی کلیدی ارسال (Shipping) ممکن است رتبه بالاتری بگیرد اگر ShipHawk عنوان صفحه سئو صفحه و یا URL صفحه را با حفظ کلمه “ارسال” تغییر دهد.

URL بهتر: https://shiphawk.com/real-time-shipping-analytics

عنوان صفحه سئو: Real Time Shipping Data and Analytics

Domain names shiphawk

۱۵) ریدایرکت سرور

بسیاری از وبسایت ها ظاهرا دارای محتوای تکراری هستند حتی اگر فقط یک مجموعه از صفحات محتوا داشته باشند. اغلب یکی از URL ها شامل www  و یکی دیگر بدون آن می باشد اما هر دو به یک صفحه میرود. به عنوان مثال با سایت www.misfiresdomainexample.com شروع می‌کنیم.

ما نباید به صفحه misfiresdomainexample.com برویم و همان صفحه را بدون www  ببینیم. منطقی است که موتورهای جستجو فکر کنند که شخصی با ایجاد دو وب سایت برای بدست آوردن رتبه های بیشتر آنها را به بازی گرفته است.

۱۶) HTTP و HTTPS

اگر شما این کار را انجام نداده اید، باید وب سایت تان را http به https منتقل کنید. گوگل بر ارتباط امن تأکید دارد.

 ظاهر سایت خیلی مهم است. به عنوان مثال گوگل کروم سایت هایی را که ویژگی‌های امنیتی ابتدایی با نام SSL را ندارند، معرفی می کند. جای تعجب دارد که ارنست و یانگ هنوز به https تغییر نکرده است.

HTTPS Ernst & Young
HTTP

Bissel تلاش کرده تا از https استفاده کند، اما هنوز هم هشدار امنیتی درگوگل رخ می دهد، زیرا برخی عناصر صفحه امن نیستند.

اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت
HTTPS

۱۷) ناتوانی در تولید محتوای جدید – برای سئو

یا بر موضوعات روزمره برنامه ریزی محتوا تمرکز نکنید یا اینکه برای صفحات قدیمی مبارزات سئو را ادامه دهید.

بعد از اینکه شما سایت خود را برای سئو آپدیت کردید، گاهی اوقات بهترین کار این است که آن را گسترش دهید. صفحات جدیدی را به وجود آورید که در آنها میتوانید از ابتدا شروع کنید. محتوای طولانی‌تر مثلاً ۱۰۰۰ کلمه ای را بنویسید. URL، عنوان صفحه سئو و عنوان H1 صحیح را انتخاب کنید. و با لینک های داخلی از صفحه های پرطرفدار وب سایتتان، آن را حمایت کنید.

 در پایان اگر می‌خواهید که حضورتان در موتورهای جستجو پر رنگ شود، همیشه از امکاناتی که در اختیار دارید به نحو احسن استفاده کنید.

مقاله مرتبط   سئو تنها راه دریافت ترافیک نیست

تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید. به چه مشکلات سئو برخورده و چگونه آنها را برطرف کرده اید؟

منبع: Content Marketing Institute

مدیر محتوا، مدیر سئو، زبانشناس و مترجم

یدگاه On ۱۷ اشتباه سئو در بازاریابی محتوای سایت

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اسلایدر سایدبار