وب عمیق چیست؟

وب عمیق
وب عمیق

اکثر بازاریابان بر این عقیده اند که بهترین مکان برای پنهان کردن یک جنازه در صفحه دوم گوگل است. البته یک قبرستان دیجیتال تاریکتر نیز وجود دارد. این مکان وب عمیق (Deep Web) نامیده می شود، جایی که گوگل هر چیزی را نمی‌تواند پیدا کند.

اما وب عمیق آن حباب شوم فعالیت های غیر قانونی و نگران کننده ای نیست که رسانه ها در مورد آن می گویند. آن مکان وب تاریک (Dark Web) نامیده می شود. وب تاریک بخشی از اینترنت است که به طور عمدی از موتورهای جستجو پنهان شده است، با استفاده از مخفی کردن آدرس IP ها و تنها با مرورگرهای وب خاص قابل دسترسی است. در ادامه این مقاله مدیر مگ به بررسی وب عمیق و وب تاریک می‌پردازیم.

وب عمیق در مقابل وب تاریک

اصطلاحات “وب عمیق” و “وب تاریک” اغلب بجای یکدیگر استفاده می شوند – که البته یکسان نیستند. وب تاریک از لحاظ فنی یک تکه کوچک از وب کم عمیق است که ۰٫۰۱٪ آن را تشکیل می دهد، اما داستان های ترسناکی که درباره وب تاریک می شنوید، در وب عمیق اتفاق نمی افتد.

وب عمیق همان محتوایی است که شما نمی‌توانید در یک موتور جستجو به آن دسترسی پیدا کنید، مانند حساب ایمیل شخصی دیگران، حساب های رسانه های اجتماعی، حساب بانکی آنلاین، صفحات برند نیازمند به وارد کردن نام کاربری و پسورد یا ثبت نام (Gated content) یا پایگاه داده خصوصی شرکت ها.

وب عمیق

محتوای ایندکس شده در موتورهای جستجو وب سطحی (Surface Web) نامیده می شود و ما هر روز از آن استفاده می کنیم. تنها تفاوت میان وب عمیق و وب سطحی، این است که در وب عمیق یک لایه نازک امنیتی، عموم مردم را از دسترسی به محتوا محدود می کند، در حالی که هر کسی می تواند به محتوای موجود در وب سطحی دسترسی پیدا کند.

بیش از ۹۶٪ از محتوای آنلاین در وب عمیق است

به گفته محققان، تنها ۴ درصد از اینترنت برای عموم قابل مشاهده است. بیشتر اطلاعاتی که ما در اینترنت دسترسی داریم نیازمند احراز هویت است، مانند پورتال بانکی آنلاین یا حساب ایمیل شما. تصور کنید اگر کسی بتواند فقط با جستجوی نام شما در گوگل به این حسابها دسترسی پیدا کند، اطلاعات شخصی و محرمانه شما برای کل جهان قابل انتشار خواهد بود.

وب عمیق
وب

وب سایت ها این صفحات محافظت شده با احراز هویت را به دلایل مهمی برای گوگل ایندکس نمی‌کنند – فقط افراد خاصی باید به آنها دسترسی داشته باشند، نه همه.

با این وجود وب عمیق بدون هیچ نقصی نیست. در حالی که وب تاریک تنها ۰٫۰۱٪ از وب عمیق را تشکیل می دهد، این تکه کوچک، مسلما خطرناک ترین بخش آن است.

شما نمی توانید به وب تاریک از طریق یک مرورگر وب استاندارد مانند Google Chrome یا Safari دسترسی پیدا کنید – بلکه برای انجام این کار باید یک نرم افزار رمزنگاری مانند Tor را دانلود کنید. Tor هویت کاربران، مکان و انتقال داده ها را مخفی می کند، بنابراین فعالیت های جنایی زیادی در وب تاریک روی می دهند. بر اساس یک مطالعه توسط دو کارشناس تهدیدهای هوش سایبری، بیش از نیمی از سایت های موجود در وب تاریک، محصولات یا خدمات غیر قانونی ارائه می دهند. و ردیابی این مجرمان یا فعالیت های آنان تقریبا غیر ممکن است.

اما حتی اگر اجرای قانون برای گرفتن این جنایتکاران تقریبا غیر ممکن باشد، ناشناس بودن وب تاریک به نفع کاربران اخلاقی آن است. از آنجا که شما می‌توانید از وب تاریک برای برقراری ارتباط آنلاین بدون بجا گذاشتن رد دیجیتالی از خود استفاده کنید، خبرنگاران سیاسی، فعالان و روزنامه نگاران که در کشور های سختگیر زندگی می کنند که اینترنت را سانسور می کنند یا شهروندان شاکی را مجازات می‌کنند، می توانند از وب تاریک را برای بیان نظرات واقعی خود بدون مشخص شدن هویتشان بهره ببرند.

مقاله مرتبط  دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

وب تاریک دارای دو طیف عظیم است. این می تواند یک پلت فرم برای سرکوب شده ها و یا زمینه ای برای فعالیت غیر قانونی باشد. و این پرسش را آغاز می کند که …

آیا وب تاریک غیر قانونی است؟

دسترسی به وب تاریک در برخی کشورها غیرقانونی نیست. حتی اگر مردم در وب تاریک کارهای غیرقانونی انجام دهند، استفاده از آن برای دسترسی به محتوای پنهان علیه قانون نیست. در واقع، Tor، محبوبترین نرم افزار راه حل برای دسترسی به وب تاریک، ابتدا توسط نیروی دریایی ایالات متحده ساخته شد و امروزه دولت ایالات متحده آن را تأمین مالی می‌کند.

اشتباه در فهم وب عمیق 

وب عمیق به طور اشتباه با فعالیت های غیرقانونی وب تاریک در طول زمان پیوند خورده است و همچنین وب نامرئی (Invisible Web) یا وب پنهان (Hidden Web) نیز نامیده می شود که در کمال تعجب فهمیدن کاربرد های عادی و مفید آن را دشوار می‌سازد.

وب عمیق فقط یک بازار برای مواد مخدر و دیگر اقلام غیر قانونی نیست – این توصیف حتی نزدیک به واقعیت هم نیست. وب عمیق عمدتا بی ضرر و بسیار مهم برای حفاظت از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی است. و برای زندگی روزمره ضروری است.

نظر خود را در مورد وب عمیق و وب تاریک با ما در میان بگذارید.

منبع: HupSpot

مدیر محتوا، مدیر سئو، زبانشناس و مترجم

دیدگاهی بنویسید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اسلایدر سایدبار